Általános iskolai matematika: 5. rész - A statisztika
Címkék: általános iskolai matek
2011.11.13. 15:20
A statisztika a valóság számszerű információinak megfigyelésére, összegzésére, elemzésére és modellezésére irányuló gyakorlati tevékenység és tudomány. Statisztikának hívják gyakran még a statisztikai tevékenység végeredményében keletkezett új adatot is. A statisztika története több évszázadra nyúlik vissza. Maga a szó a latin status és az olasz statista szóból eredeztethető. Először a statisztika szót a német tudós, Gottfried Achenwall használta 1749-ben. A statisztika két irányban fejlődött: az egyik a következtető statisztika (ezt főleg a valószínűség számításnál használjuk) és a leíró statisztika, amelyet különböző adatszerzési és mintavételi technikáknál használunk. A statisztika ma már az életünk minden pontjához kapcsolódik. A statisztikai adatokat rengetegféleképpen lehet ábrázolni.
Példa: Nézzük meg egy osztály matematika dolgozatának eredményeit. Az egyes adatok előfordulásának számát gyakoriságnak nevezzük. A statisztikai adatsokaságot célszerűen leírjuk, a lehetséges értékeket gyakoriságukkal együtt egy táblázatban foglaljuk össze. Itt a statisztikai sokaságot az osztály tanulói alkotják, az ismérv pedig az érdemjegy lesz.
|
A fenti táblázatból nem olvasható ki, hogy egy konkrét tanuló milyen jegyet kapott. Erre itt nincs is szükségünk, mivel az figyeltük, hogy a jegyek hogyan oszlanak meg a tanulók között.
Ha arra vagyunk kíváncsiak, hogy a jegyek átlagban hány százalékban oszlanak meg az osztályban, azt is kilehet számolni és egy másik táblázatban leírni!
Az ENSZ (Egyesült Nemzetek Szövetsége) illetékes szervezetének döntése alapján 2010. október 20. volt az első Statisztikai Világnap. Az első világnapnak a témái a statisztika eredményei, alkalmazása, szakszerűsége és hitelessége.
Források és további oldalak:
-hu.wikipedia.org/wiki/Statisztika
-www.komal.hu/cikkek/statszaml/statisztika.h.shtml
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.